Yandaşlara gün doğdu! Topbaş, İGDAŞ’ı satıyor!

Beğen
Beğendim Sevdim Komik İlginç Üzüldüm Kızdım

igdas-sariyer-1

Dünyanın yaklaşık 40 ülkesinden daha büyük bütçeye sahip İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yaşadığı mali sıkıntıları aşmak için İGDAŞ’ı satmaya hazırlanıyor. Topbaş, sermayesinin yüzde 94.5’lik kısmı Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ve her yıl yüzlerce trilyon kar getiren İGDAŞ’ı satma kararı aldı. İhale Kasım ayında yapılacak…

 

AA’ya açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İGDAŞ hisselerinin tamamının özelleştirme sürecini kasım ayında yayınlanacak ihale ilanı ile başlatacaklarını söyledi.

İGDAŞ’ın yaklaşık 5 milyar metreküp doğalgaz satış hacmi karşılığında 4,6 milyar lira net satış geliri ve 279 milyon lira net kar elde ettiğini belirten Topbaş, İGDAŞ’ın aktif büyüklüğünün ise 4,2 milyar lira seviyesine ulaştığını açıkladı.

Kadir Topbaş, alanında Türkiye’nin ve dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan İGDAŞ’ın özelleştirilmesi ile ilgili ihaleye yerli ve yabancı yatırımcının ilgisinin yüksek olacağını tahmin ettiklerini de söyledi.

ALTIN YUMURTLAYAN TAVUK KESİLİYOR!

Sahip olduğu iş hacmi ile doğalgaz dağıtım sektöründe Türkiye’nin en büyük dünyanın ise önde gelen şirketlerinden biri olan İGDAŞ’ın 31 Aralık 2013 tarihli faaliyet dönemi sonu itibarıyla 5 milyondan fazla abonesi bulunuyor.

Türkiye doğalgaz dağıtım sektöründeki serbestleşmenin son ve en önemli parçası olan İGDAŞ’ın özelleştirme takvimi hedefi doğrultusundaki çalışmalarını danışman kuruluşlar Citigroup ve Burgan Yatırım sürdürüyor.

Türkiye’de tarifeler EPDK onayına ve denetimine tabi olduğu için İGDAŞ’ın özelleştirilmesinin doğalgaz ücretlerinde artışa yol açmayacağı, ihaleyi kazanan şirketin bu nedenle serbest şekilde tarife belirleyemeyeceği kaydedildi.

İGDAŞ’ın özelleştirilme sürecinde personelin ilgili mevzuattan ve iş sözleşmelerinden doğan haklarının baki olacağı ve ihale şartnamesinde de yer verilmek suretiyle korunacağı ifade edildi

Beğen
Beğendim Sevdim Komik İlginç Üzüldüm Kızdım

Bu haber 30 Ekim 2014 tarihinde yayınlanmıştır. (4 sene önce)

Habere yorum yaz

  1. Zafer Savaşkan dedi ki:

    BAKANLARDAN BİRİNİN OĞLU ALIR.vEYA BİRKAÇ OĞLAN ORTAK OLUR.