Halkevleri Soma Davasını Protesto etti

Beğen
Beğendim Sevdim Komik İlginç Üzüldüm Kızdım

 

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili 13 Nisan’da başlayacak davanın duruşmasına, tutuklu bulunan 8 kişinin, can güvenliği gerekçesiyle götürülmeyecek olması, Halkevleri üyesi bir grup tarafından protesto edildi. 

***        

soma halkevleri (5)

Maslak’ta, Soma Holding’e ait olduğunu iddia ettikleri plaza önünde toplanan Halkevleri üyesi yaklaşık 50 kişi, “İşçi katillerinin üstüne üstüne yürüyoruz” yazılı pankart açtı. “Soma’nın hesabı sorulacak” şeklinde slogan atan eylemciler adına basın açıklamasını okuyan Halkevleri Genel Sekreteri Nuri Günay, davanın 13 Nisan’da Manisa’da görülmeye başlanacağını belirterek, “Patronlar, güvenlikleri için mahkemeye götürülmeyecekmiş. 301 işçinin güvenliğini düşünmeyenler patronların güvenliğini bir kez daha düşünüyorlar. 301 işçinin ailesinin bir yıldan beridir ne yaşadığını düşünmeyenler, 3-5 tane patronun sağlığını güvenliğini düşünüyorlar. Bundan önceki yargılamalar göstermeliktir, bundan sonraki yargılamalar da ‘eğer böyle giderse’ göstermelik olacaktır” dedi.

soma halkevleri (6)

“12 NİSAN’DA ANKARA’DAYIZ, 13 NİSAN’DA MANİSA’DA”

 

Açıklamada, sorumlular hesap verene kadar mücadele edeceklerini söyleyen Günay, “12 Nisan’da Ankara’da, ‘İşçi katillerin, emek düşmanlarının üzerine yürüyoruz” sloganıyla bir miting düzenleyeceğiz. Binlerce kişinin katılacağız mitingde bu sloganları haykıracağız. 13 Nisan’da da Soma davasının görüldüğü yerde olacağız” dedi. Açıklamanın ardından Sanat Meclisi oyuncularından Osman Genç, madencilerle ilgili bir oyun sergiledi. Grup, oyunu izledikten sonra sloganlar atarak dağıldı.

DHA

soma halkevleri (4) soma halkevleri (3) soma halkevleri (2)

Beğen
Beğendim Sevdim Komik İlginç Üzüldüm Kızdım

Bu haber 8 Nisan 2015 tarihinde yayınlanmıştır. (4 sene önce)

Habere yorum yaz