Erdoğan, Berdimuhammedov’u Tarabya Huber Köşkü’nde ağırladı

Beğen
Beğendim Sevdim Komik İlginç Üzüldüm Kızdım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov ile Cumhurbaşkanlığı İstanbul Tarabya Huber Yerleşkesi’nde bir araya geldi

Görüşmede; ekonomi, enerji ve kültür konuları başta olmak üzere ikili ilişkiler ele alındı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Erdoğan ve Berdimuhammedov, baş başa ve heyetler arası görüşmeler sırasında, Türkiye-Türkmenistan arasındaki ekonomik işbirliğini geliştirme konusunda kararlı olduklarını vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkmenistan’da iş yapan Türk şirketlerine gösterilen yakın ilgiden ve güven duyulmasından dolayı teşekkürlerini ilettiği görüşme sırasında, Berdimuhammedov’un da 84. Uluslararası İzmir Fuarı’na partner ülke olarak katılma kararlarını teyit ettiği öğrenildi.

cbtarabyada1

İki lider, enerji sektörünün iki ülke arasındaki ilişkilerin önemli bir boyutunu teşkil ettiğine de dikkati çekti. Görüşmede, kültürel ilişkilerin daha da geliştirilmesi hususunda görüş teatisinde bulunulduğu, bu çerçevede Sultan Sencer’in kabrinin restore edilmesinden duyulan memnuniyetin yanı sıra Sultan Alparslan’ın kabrinin bulunmasına yönelik çalışmaların en kısa sürede tamamlanmasının arzulandığının da dile getirildiği kaydedildi.

Beğen
Beğendim Sevdim Komik İlginç Üzüldüm Kızdım

Bu haber 8 Ağustos 2015 tarihinde yayınlanmıştır. (3 sene önce)

Habere yorum yaz