Şefkatli eller iş başında

Beğen
Beğendim Sevdim Komik İlginç Üzüldüm Kızdım

Mert Cin / Sarıyer Gazetesi 

Sarıyer Halk Eğitim Merkezi’nde yapılan toplantıyla basına ve halka tanıtılan Şefkatli Eller İş Başında Projesi 1 Eylülde başlıyor. Sarıyer Kaymakamlığının ve iştirakçilerinin başlatacağı sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Şefkatli Eller İş Başında adlı Kadın istihdamının artırılmasına yönelik projeyle, Sarıyer’de bir çok kadının iş sahibi yapılması hedefleniyor.

IMG_1669

 

Ülkemizdeki en önemli sosyal sorunlardan birisi olan kadın istihdamının yetersizliği ile ilgili olarak Sarıyer Kaymakamlığı ve iştirakçileri bir araya gelerek Sarıyer kaymakamı Sayın Gürsoy Osman Bilgin’in direktifleriyle ”Şefkali Eller İş Başında” isimli bir proje hazırladılar. Hazırlanan bu proje İstanbul Kalkınma Ajansı Tarafından 2015 yılı Kadın istihdamının artırılması Mali Destek Programı kapsamında desteklenmeye değer görüldü. Toplam 654.661,18 TL’lik bir bütçeye sahip olan projenin 585.521,00 TL’si İSTKA tarafından finanse edilecek olup geri kalan miktar projede görev alacak olan resmi kamu görevlilerinin maaşları ile eş değer finansman olarak karşılanacaktır. Bu proje ile birlikte Sarıyer’de bir çok ilk gerçekleştirilmiş olacaktır. Sarıyer Kaymakamlığının doğrudan proje sahibi olduğu ilk İSTKA destekli bu proje ilimizde kadın istihdamı alanında kabul gören tek kaymakamlık projesi olma özelliği de taşımaktadır.

IMG_1668

 

Bu proje ile Sarıyer ilçesinde ikamet eden 20-50 yaş arasındaki 180 kadın tamamen ücretsiz olarak Hasta ve Yaşlı Hizmetleri Refakatçisi Eğitimine alınarak eğitimden sonra istihdam edilmeye çalışılacaktır. Eğitime katılan kursiyerlerin %10’una (başarı sıralamasında ilk 18 kişi) istihdam garantisi verilen bu projenin eğitimleri Sarıyer Hüseyin Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin sağlık hizmetleri alan laboratuarlarında 30 kişilik sınıflarda alanın uzmanı eğitimcilerce 17:00 – 21:55 saatleri arasında yapılacaktır. Her bir dönem için 19 hafta sürecek olan bu eğitimleri müteakiben de başarılı olan kursiyeler kadınlara Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikaları verilecektir. Kursiyerlerin eğitim ve staj dönemleri sırasında ana sınıfı çağındaki çocuklarının da bakımını düşünen Sarıyer Kaymakamlığı bu çocukların ücretsiz olarak Sarıyer Hüseyin Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Emine Kalkavan Anasınıfı Birimi ile Balahatun İlk Okulu Ana sınıflarınında kayıt edilmeleri için gerekli hazırlıkları yapıldı.IMG_1671

 

 

Beğen
Beğendim Sevdim Komik İlginç Üzüldüm Kızdım

Bu haber 13 Ağustos 2015 tarihinde yayınlanmıştır. (3 sene önce)

Habere yorum yaz