Trafik Sigortası Nedir? Önemi Nedir? Fiyat Nasıl Belirlenir?

Beğen
Beğendim Sevdim Komik İlginç Üzüldüm Kızdım

Kişinin; olası risk gruplarına karşın tedbir alarak, olası zararın ekonomik sonuçlarından kendini korumak için belli bir ödenek karşılığında risk grubunu güvence altına aldığı anlaşmaya sigorta denir. Sigorta, zararın gerçekleşmesi sonucu doğacak olan zararı karşılar. Araç kullanım esnasında, bir şahsın yaralanma, ölüm ve ya herhangi bir zarara uğraması halinde sigorta devreye girer.

Motorlu araç kullanıcısının olası kaza durumlarında, kazada yaralanan kişinin daha sonra ölümü gerçekleşmesi durumda bile tedavi masrafları ve tedavi için gerekli olan tüm maddi olanaklar sigorta tarafından sağlanacaktır. Trafik sigortası manevi tazminat taleplerini karşılamaz. Sigorta yapılması için hukuken gerekli olan sözleşmeye sigorta sözleşmesi denir. Sigorta işlemlerin yürütülmesi, satışı ve anlaşmanın yürürlüğüne girmesi gibi durumları sigorta şirketi üstlenir. Trafik sigortası kişi ve kuruluşlara güven sağlar, gelecek planlamasının temellerini sağlamlaştırır.

Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafiğe çıkan araçların trafik sigortası yaptırma zorunluluğu vardır. Bu sigortanın ihmali söz konusu olduğunda araç trafikten men edilir. Emniyet genel müdürlüğü oluşturduğu alt yapı ile artık araçların trafik sigortasının olup olmadığı rahatlıkla kontrol etmektedir.

Araç sahipleri trafik sigortasına gereken önemi göstermelidir. Unutulmamalıdır ki; olası bir kaza durumunda karşı tarafın maddi zararı temin edilirken büyük rakamlar cebinizden çıkarken, trafik sigortası primleri her zaman daha avantajlıdır. Araç sahibinin olası kaza durumunda bir kimsenin ölümüne sebep olması halinde, kişinin yardımından mahsur kalanlara, yoksun kalma zararı, kişinin çalışmasına engel teşkil edecek şekilde yaralanması ve ya kişinin çalışma gücünün azalmasına sebep olacak şekilde yaralanması durumundan doğacak zararlar karşılanmaktadır. Trafik sigortası destekten yoksun kalma ile ilgili ödenecek olan bu miktar kişinin; yaşına, gelirine, geride kalanların desteğe muhtaçlığı, kusur oranına göre hesaplanır ve poliçede belirtilen miktarı aşmamak kaydıyla ödenir.

Trafik sigorta fiyatları ve ödeme koşulları genel olarak bütün koşullarda aynıdır. Sigorta şirketleri bu konuda model ve marka göz önünde bulundurarak kendi istatistiklerini baz alabilirler. Bu nedenle teklif ödenekleri değişiklik gösterebilir. Trafik sigortası poliçe seçenekleri online olarak acentelerin internet sayfalarından kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Trafik sigortası fiyatları belirlenirken daha önce bir ceza yapıp yapılmadığına bakılmaktadır. Aynı zamanda daha önce kaza yapıp yapmadığın gibi durumlarda kontrol edilmektedir. Trafik sigortasında en önemli kısım elbette kullanıcıların ödediği fiyatlar önemli oluyor. En ucuz trafik sigortası hangi firma sunuyorsa genel olarak araçlarına trafik sigortası yaptıracak kişiler onlara gidiyor. Bizden söylemesi : ) Trafik sigortası hakkında bulduğumuz bilgileri sizlerle paylaştık. Sizinde eklemek istedikleriniz olursa yorum olarak bizimle paylaşırsanız yazımıza değer katmış olursunuz.

Beğen
Beğendim Sevdim Komik İlginç Üzüldüm Kızdım

Bu haber 9 Ağustos 2015 tarihinde yayınlanmıştır. (3 sene önce)

Habere yorum yaz