Boğaziçin’de siyasi koruması olan bir tadilat haberi daha!

Beğen
Beğendim Sevdim Komik İlginç Üzüldüm Kızdım

19evcecen25cm1_ayrac
SÖZCÜ’nün haberine göre AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen ve 17 Aralık yolsuzluk operasyonunda adı geçen iş adamları “tarihi eser” statüsündeki yalılarını, Boğaziçi imar kanuna inat yenilemeyi sürdürüyor. Son olarak 3. köprünün müteahhitti İbrahim Çeçen, iddiaya göre Tarabya’da bulunan tarihi eser statüsündeki yalısına çelik ekleme yaptı.
_ayrac

Üçüncü Boğaz Köprüsü’nün müteahhitti IC Holding sahibi İbrahim Çeçen’nin İstanbul Tarabya’da, 3. Boğaz köprüsü manzaralı, tarihi eser statüsündeki yalısında aylardır hummalı bir çalışma sürdüğü ortaya çıktı. Sözcü gazetesinde Bora Erdin’in haberine göre bina yeninden elden geçirilerek, çatıya çelik ekleme yapıldı. Gazete, Çelik yapının altına fazladan kat yapılacağını da iddia etti.

19eskihali20cm

Son bir yıl içerisinde önce kamuoyunda “Milletin a… koyacağız” sözüyle bilinen Mehmet Cengiz ardından da 17 Aralık’ın kilit ismi olduğu iddia edilen Reza Zarrab boğazdaki “Tarihi eser” statüsündeki yalılarına yaptıkları değişikliklerle gündeme gelmişti. 17 Aralık’da Sabah ve Atv’nin içinde bulunduğu Turkuvaz Grubun satışını fonlamakla suçlanan Çeçen de yalısındaki tadilatla adını boğaziçinin dokunulmazlarının yanına yazdırmış oldu.

19ibrahimcecen15cm
3. Boğaz köprüsünün müteahhitti IC Holding sahibi İbrahim Çeçen

YALIYA ASANSÖR YAPAN ZARRAB’A DOKUNULMADI

Reza Zarrab’ın, Kanlıca’da bulunan ve ikinci derece tarihi eser olarak tescilli olan ikiz yalılardan birine kaçak kat çıktığını ve iki yalı arasına asansör yaptırdığını SÖZCÜ muhabiri İsmail Şahin ortaya çıkarmıştı. İstanbul Valisi Vasip Şahin, Zarrab ve eşi Ebru Gündeş’in yalısına kaçak kat çıkıp, tarihi katletmesine 4 yıl boyunca göz yuman ve yıkım kararını da yerine getirmeyen Boğaziçi İmar Müdürlüğü yetkilileri hakkında soruşturma izni vermemişti. Resmi makamların, İbrahim Çeçen’in yalısıyla ilgili nasıl bir yol izleyeceği de şimdiden merak konusu oldu!

KÜL OLAN KÖŞKÜN ARAZİSİNE İŞ MAKİNALARI GİRDİ
19yaliii25cm

Yine AKP’ye yakınlığıyla bilinen Cengiz İnşaat’ın sahibi Mehmet Cengiz’in Üsküdar Fethipaşa Korusu içindeki Hüseyin Avni Paşa Köşkü’nde de 2014 yılında yangın çıkmıştı. Cengiz, 2 Mart 2016’da, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) izin alarak iş makinelerini kül olan köşkün arazisine soktu. Köşkü 2009 yılında TMSF’den alan işadamı Mehmet Cengiz’in ismi de 25 Aralık operasyonunda geçiyordu.

VATANDAŞA ÇİVİ ÇAKMA İZNİ DAHİ YOK
19fethipasa

Boğaziçi’nde AK Parti’ye yakınlığıyla tanınan iş adamlarının yaptığı hiçbir usulsüzlüğe ses çıkarılmıyor. Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ne bağlı olan bölgede binanın yapısına uygun tadilat yapma zorunluluğu var. Bölge halkının çivi dahi çakamadığı bölgede, binaların tek tuğlasının bile değişmemesi gerekiyor. Binaların aslına uygun düzenlemesi şartı bulunuyor.

Beğen
Beğendim Sevdim Komik İlginç Üzüldüm Kızdım

Bu haber 26 Mart 2016 tarihinde yayınlanmıştır. (2 sene önce)

Habere yorum yaz