CHP Milletvekili Didem Engin’den organ bağışı uyarısı!

Beğen
Beğendim Sevdim Komik İlginç Üzüldüm Kızdım

didem-engin32

_ayracKalp nakli bekleyen çocukları hastanede ziyaret eden CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, organ bağışının önemine dikkat çekerek, “Organ bağışı ile nakil bekleyen hastalarımızı, çocuklarımızı tekrar hayata bağlayabilir, onların ve ailelerinin geleceğe umutla bakmalarını sağlayabiliriz” dedi.

_ayrac

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

Sadece organ ve doku nakli ile tedavi edilebilen hastalıkların, ülkemizin en önemli sağlık sorunlarının arasında yer aldığını belirten Didem Engin, organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısının her geçen gün artmasından duyduğu üzüntüyü paylaştı. Özellikle kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar için organ bağışının taşıdığı büyük önemi vurgulayan Didem Engin, “Ülkemizde ne yazık ki organ bağışı halen istenilen seviyelerde değil. Organ nakli bekleyen hasta sayısı hızla artarken organ bağışları yetersiz kalıyor. Tıbbi ve teknik açıdan organ nakli konusunda başarılara imza atmış doktorlara, sağlık çalışanlarına sahip olmanın gururunu yaşarken, organ bağışının yetersiz olmasının da burukluğunu yaşıyoruz” dedi. Hastane ziyaretinde kalp yetmezliği çeken çocuklarla ve aileleriyle sohbet eden Didem Engin, onların sorunlarını ve yaşadıkları zorlukları dinledi.

ENGİN HASTANEDE ZİYARET ETTİ

Kalp nakli bekleyen ve sağlık durumunun kötüleşmesi nedeniyle bir hafta önce geçici bir çözüm olarak yapay kalp takılan 8 yaşındaki Berk’in annesi Arzu Yılmaz “Organ bağışı ülkemizde yetersiz seviyede olduğu için, nakil bekleyen çocuklar ve aileleri için en zoru beklemek. Ne zaman organ bağışı olacağını bilmeden umutla bekliyoruz, evlatlarımızı yeniden hayata bağlayabilmek için umutla dua ediyoruz. Başka çocukların, başka ailelerin de bu acıları yaşamasını istemiyoruz. Organ bağışı yaşama şansı olan çocuklara hayat vermektir. Bu nedenle bütün vatandaşlarımızı bu konuda organ bağışına destek vermeye davet ediyoruz” dedi.

BAĞIŞLANAN HER ORGAN HAYATTIR!

Küçük Berk gibi organ nakli bekleyen birçok hastanın yarınlara umutla ve mutlulukla bakabilmesinin yolunun organ naklinden geçtiğini söyleyen Didem Engin, tüm vatandaşları organ bağışçısı olmaya çağırdı ve “Evladını kaybeden bir anne babanın evlat acısı yaşarken organ bağışı kararını alması çok zor, biliyorum. Bağışlanan her organ, kurtarılan bir hayattır. Organ bağışı konusunda duyarlı ve hassas davranan, hayat kurtaran herkese sonsuz bir minnetle teşekkür etmeliyiz” dedi.

Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ’a da çağrı yapan CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, Sağlık Bakanlığı’nın diğer ilgili kurumlarla işbirliği içinde organ bağışı konusunda halkı bilgilendirme kampanyalarına öncelik vermesini istedi.

Beğen
Beğendim Sevdim Komik İlginç Üzüldüm Kızdım

Bu haber 25 Haziran 2016 tarihinde yayınlanmıştır. (2 sene önce)

Habere yorum yaz