EYÜP BELEDİYESİ’NİN 100 MİLYON LİRA DEĞERİNDEKİ BİNALARI, 25 YILLIĞINA BEDELSİZ OLARAK İLİM YAYMA CEMİYETİ’NE VERİLDİ!

Beğen
Beğendim Sevdim Komik İlginç Üzüldüm Kızdım

eyup-belediyesi-hizmet-binalari-ilim-yayma-cemiyetine-verildi-2

_ayrac

AK Partili Eyüp Belediyesi, başkanlığını Sarıyer Eski Belediye Başkanı Yusuf Tülün’ün yaptığı İlim Yayma Cemiyeti’ne son yılların en büyük kıyağını yaptı.

***

Yeni binasına taşınan Eyüp Belediyesi’nin yaklaşık 100 milyon lira değer biçilen eski binaları, tam 25 yıllığına ve bedelsiz olarak İlim Yayma Cemiyeti’ne verildi. Karara, Sarıyer Belediyesi Eski Başkan Yardımcılığı da yapan CHP’li Eyüp Belediye Meclis Üyesi Seçkin Özdemir ateş püskürdü.

_ayrac

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

AK Partili Eyüp Belediyesi, skandal bir karara imza attı. Geçtiğimiz aylarda açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı yeni hizmet binasına taşınan Eyüp Belediyesi, yıllardır kullandığı belediye hizmet binalarını ise İlim Yayma Cemiyeti’ne verdi. Üstelik 25 yıllığına bu binaların sahibi olan İlim Yayma Cemiyeti söz konusu binalar için belediyeye tek kuruş ödemeyecek, çünkü meclisten geçen karara göre devir işlemi “bedelsiz” olarak yapıldı.

İLİM YAYMA CEMİYETİ YAŞADI

1951 yılında kurulan İlim Yayma Cemiyeti’nin genel başkanlığını halen Sarıyer Belediyesi Eski Başkanı Yusuf Tülün yapıyor. Yurt genelinde yaklaşık 150 yurdun bulunduğu İlim Yayma Cemiyeti’ne bina tahsisinin görüşüldüğü Eyüp Belediye Meclisi’nde konuşan Sarıyer Belediyesi Eski Başkan Yardımcısı ve İBB Belediye Meclis Üyesi Seçkin Özdemir de kararı sert bir dille eleştirdi. CHP Eyüp Belediye Meclis Üyesi Seçkin Özdemir; söz konusu binaların peşkeş çekilmek istendiğini ve talimatın en tepelerden geldiğini söyledi.

eyup-belediyesi1

AK PARTİ OYLARIYLA GEÇTİ

Eyüp Belediye Meclisi’nde Ak Parti üyelerinin oylarıyla Eyüp Belediyesi’nin eski hizmet binaları 25 yıllığına İlim Yayma Cemiyeti Vakfına bedelsiz olarak verildi. Eyüp Belediye Meclisi belki de tarihindeki en sert tartışmalara sahne oldu. Meclis, 11 Temmuz 2016 Pazartesi günü yapılan ve tartışmaların yaşandığı ilk oturumun ardından 14 Temmuz günü yapılan ikinci oturum da gündemin öne çıkan iki maddesine kilitlendi ve sert tartışmalara neden oldu.

Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer’in başkanlığında yapılan meclis toplantısında ilk olarak Göktürk’te bulunan 1858 parsel sayılı arazinin durumu görüşüldü. CHP grubunun teklifi Ak Parti oylarıyla reddedildi ve Göktürk’teki 1858 parsel sayılı arazinin İBB’ye devrini içeren yeni hali yine Ak Partililerin oyuyla ilgili komisyona gönderilmek üzere meclisten geçirildi.

Günün önemli bir diğer gündem maddesi olan eski belediye binalarının İlim Yayma Cemiyeti Vakfı’na 25 yıllığına bedelsiz olarak verilmesi teklifine de, CHP’nin grubunda bulunan bütün meclis üyeleri tek tek konuşarak yapılanın yanlış olduğunu belirttiler. Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan CHP’li meclis üyesi Tayfun Kahyaoğlu, ilgili komisyonun Ak Partili üyelerinin, kendilerinin bilgisi ve haberi olmadan gündem maddesi üzerinde değişiklikler yaptıklarını, bunun artık yeni bir gündem maddesi olduğunu, bu yüzden bu maddenin tekrar ilgili komisyona geri gönderilmesi gerektiğini belirterek, usul yanlışlığının yapıldığını belirtti.

seckin-ozdemir-chp-eyup-belediye-meclis-uyesi1

DEVLETİN MALI DENİZ, YİYEN DOMUZ

CHP’li meclis üyelerinden İsmail Altuntaş’ta yaptığı konuşmada kendi görüşlerini belirtti ve “İlim Yayma Cemiyetine karşı değilim, bedelsiz verilmesine karşıyım” dedi. CHP Grubundan en sert konuşmayı bir dönem Sarıyer Belediye Başkan Yardımcılığı da yapan CHP’li meclis üyesi Seçkin Özdemir yaptı ve söz konusu binaların yukarıdan birilerinin emriyle, birilerine peşkeş çekildiğini vurguladı.

CHP Grubundan Ülkü Özdemir’de yaptığı konuşmada “Herkesten özür dileyerek, devletin malı deniz, yiyen domuz”, sözünü örnekleyerek konuştu.

CHP Grubundan Şemil Bedir de konuşmasında İlim Yayma Cemiyeti Vakfi’nın Silahtarağa’da kendi mülkü olan binayı Bezmialem Üniversitesi’ne kiraya verdiğini belirterek, “Binaya çok ihtiyaçları varsa kendi binalarını kullansınlar” dedi. Günün en ilginç olaylarından biri de Ak Partili meclis üyesi Seçkin Turan’ın CHP sıralarına oturmasıyla yaşandı. CHP grubunun konuşmalarına buradan yanıt verdi. Turan konuşmasında İlim Yayma Cemiyeti Vakfı’nın yaptıklarını anlattı ve Eyüp için bir kazanç olabileceğini belirtti.

CHP grubunun son konuşmasını yapan CHP Grup Başkan Vekili Sedat Özkan, yapılanın hukuka aykırı olduğunu, konuyu mahkemeye taşıyacaklarını belirterek sözlerini tamamladı.

Meclisi yöneten Ahmet Turan Koçer de konuyla ilgili olarak görüşlerini belirten bir konuşma yaptı. Arkasından oylamaya geçildi. CHP Grubunun hayır oyuna karşılık Ak Parti üyelerinin oylarıyla Eyüp Belediyesi’nin eski hizmet binaları 25 yıllığına İlim Yayma Cemiyeti Vakfına bedelsiz olarak verilmiş oldu.

Beğen
Beğendim Sevdim Komik İlginç Üzüldüm Kızdım

Bu haber 15 Temmuz 2016 tarihinde yayınlanmıştır. (2 sene önce)

Habere yorum yaz