Veysel Vardal Görme Engelliler okulu 45. dönem mezunlarını verdi

Beğen
Beğendim Sevdim Komik İlginç Üzüldüm Kızdım

veysel-vardar-gorme-engelliler-okulunun-mezuniyet-etki-8497548_x_o

_ayrac

Sarıyer Veysel Vardal Görme Engelliler Okulunda 45. dönem mezunları için etkinlik düzenlendi.

_ayrac

83 görme engelli öğrencinin, velilerin ve öğretmenlerin katıldığı törende İstanbul Büyükşehir Belediyesi sesli kütüphane personeli yapılan karne şenliğine destek verdi.“İstanbul Görme Engelliler Bilgi Merkezi” projesini yürüten sesli kütüphane personeli, çocukların yaş gruplarına uygun sesli kitapları dijital kartlara yükleyerek hediye etmesinin ardından çocuklara dondurma ikram etti. Kütüphane gönüllülerinden İpek Darga, öğrencilere doğru duruş egzersizleri yaptırdıktan sonra öğrencilerle beraber balon uçurdu.

Görme engelli öğrencilerle birlikte okulun müzik öğretmeni Sumru Dereli, sevilen türküleri seslendirdi. Altınokta Körler Vakfı’nın iş birliğiyle engelli öğrencilerin yaptığı resimleri, Brail baskı ile bayram tebrik kartına dönüştürdü. Başarılı öğrencilerin çeyrek altın ve parayla ödüllendirilmesinin ardından konuşma yapan Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin; “Bugün 8. sınıftan mezun olan öğrencilerimize, 10 öğrencimize diplomalarını vereceğiz. Okulumuzda 83 öğrencimiz var, bunların 5’i yatılı eğitim görüyor. Diğer öğrencilerimiz ise hem ilçemizden hem de ilçemiz dışından okulumuza taşımalı sistemle getiriliyor.” diye konuştu.

“Eğitim her engeli aşar…”

Öğrencilerin ailelerine ve öğretmenlerine, çocukların eğitimleriyle ilgilendikleri için teşekkür eden Bilgin; “Eğitim her engeli aşar. Bu çocuklarımızda bir takım engellere rağmen eğitimlerini devam ettirdiler. Bu okulda almış oldukları eğitim sonucunda da mezuniyete hak kazandı. Bu engellerden yılarak, onları odalara hapsetmeyen, onların eğitimlerini önemseyen anne ve babalarını tebrik ediyorum.” dedi.

Sarıyer Veysel Vardal Görme Engelliler Okul Müdürü Müjdat Kalkan, öğrencileri mezun etmenin mutluluğunu yaşarken, bir yandan da onlardan ayrılacağı için üzüntü duyduğunu ifade etti. Kalkan, öğrencilerin yaptığı resimlerden tebrik kartı bastırdıklarını belirterek; “Bu proje ile hem çocuklarımızın çalışmaları herkese ulaşmış oldu hem de en önemlisi çocuklarımızın eserlerinden yapılan tebrik kartları sayesinde kart gönderme kültürünü devam ettirmiş olacağız” dedi.

Program sonrası mezun öğrencilere, Bilgin tarafından çeyrek altın verildi. 

Piknikte, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Tahmaz, Altınokta Körler Vakfı Başkanı Oya Sebük ve vakıf üyeleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sesli Kütüphane Yöneticisi Esra Korkmaz ve kütüphane personeli ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri öğrencileri yalnız bırakmadı. Piknik, öğrencilerin kep fırlatmasının ardından hatıra fotoğrafı çektirmesiyle son buldu.

Beğen
Beğendim Sevdim Komik İlginç Üzüldüm Kızdım

Bu haber 4 Haziran 2016 tarihinde yayınlanmıştır. (2 sene önce)

Habere yorum yaz