Yıldız Holding; 3. havalimanı bölgesinde köylüden 10 milyona topladığı tarlaları TOKİ’ye 326 milyona sattı, aradaki 316 milyonu kaptı

Beğen
Beğendim Sevdim Komik İlginç Üzüldüm Kızdım
3

 

Kişisel servetiyle Türkiye’nin en zengin ismi olan Murat Ülker’in patronu olduğu Yıldız Holding’in; Arnavutköy’e bağlı Dursunköy bölgesinde köylülerden kelepir fiyattan topladığı toplam 3 milyon 630 bin metrekare tarlayı, devlete ait TOKİ’ye tam 33 kat fazlasına sattığı ortaya çıktı.

***

Bilirkişi raporuna göre, 3. Havalimanı’nın yapılacağı bölgedeki tarlalar köylülerden metrekaresi sadece 2.7 TL’ye toplandı, TOKİ’ye ise 145 TL’ye kadar satıldı. Ülker Grubu olarak da bilinen holding, köylülere 9.9 milyon ödeyerek satın aldığı tarlaları, devlete tam 326 milyona sattı, aradaki 316 milyonu ise kasasına koydu.

***

İşte tüm bu gerçekler; İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde dün görülen ve karara bağlanan 2014/865 esas numaralı dava dosyasında belgeleriyle yer aldı. Yıldız Holding’in, söz konusu arazilerin devri nedeniyle devletin zarara uğratıldığı yönünde haberler yazan Gazeteci Bekir Batu hakkında açtığı 100 bin liralık manevi tazminat davası mahkeme tarafından reddedildi. Mahkemenin kararında etkili olan ve Bekir Batu’nun haberini doğrulayan bilirkişi raporunda, Yıldız Holding’e 316 milyon lira para kazandıran arsa operasyonu detaylarıyla açıklandı.

HABER MERKEZİ/ SARİYERGAZETESİ.COM

Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu, yaptığı bir araştırmada Arnavutköy ilçe sınırları içerisinde kalan Dursunköy Karahalil bölgesinde Yıldız Holding bünyesindeki 2 şirketin köylülerden ölü fiyatına toplam 3 milyon 630 bin metrekare tarla topladıklarını ve sonradan büyük bir tesadüf eseri (?) 3. Havalimanı bölgesinde kalan bu tarlaların 30 Mayıs 2013 yılında TOKİ’ye bağlı Emlak Konut Gayrimenkul tarafından fahiş fiyattan kamulaştırıldığını ortaya çıkardı.

KÖYLÜDEN KELEPİRE ALINDI, DEVLETE 33 KAT FAZLASINA SATILDI

Gazeteci Batu, Aydınlık Gazetesi’nde yayınladığı haberinde Yıldız Holding bünyesinde kurulan Giz Ajans ve Soft Metal isimli şirketlerin 7 yıl boyunca “kuş uçmaz kervan geçmez” diye bilinen bölgeden kelepir fiyattan tarla topladığını ve bu tarlaları da Arnavutköy 3. Havalimanı protokolünün imzalanmasından sadece 10 gün sonra TOKİ’ye yaklaşık 33 katına sattığını yazdı. Söz konusu haberlerde arazinin değerini tespit eden NOVA Gayrimenkul’ün sadece 2 gün içinde rapor hazırlaması, devletin 326 milyonluk bu kamulaştırma nedeniyle korkunç şekilde zarara uğratıldığı ve devlet eliyle Yıldız Holding’e kıyak yapıldığı ifade edildi. Ayrıca tüm bu yaşananlar, “Yoksa 3. Havalimanı yapılacak bölge önceden birilerine bildirildi mi, birilerine bölgeden arazi toplaması için tüyo mu gitti” sorularını da akıllara getirmişti.

ÜLKER GRUBU HABERE DAVA AÇTI, GAZETECİ BEKİR BATU KAZANDI

Yıldız Holding, söz konusu işte bu haberler nedeniyle Gazeteci Bekir Batu ve haberin yayınlandığı Aydınlık Gazetesi hakkında 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Holding, haberdeki bilgilerin yalan-yanlış olduğunu ve haberin asparagas bilgilerle dedikodu mahiyetinde yapıldığını iddia etti.

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi 3 yıl önce açılan davayı dün karara bağladı. 11. celsesi yapılan karar duruşmasına Yıldız Holding’i temsilen Avukat Yıldız Kıtay, Aydınlık Gazetesi adına Avukat İbrahim Aydoğan ile Gazeteci Bekir Batu’yu temsilen de Avukat Murat Canlı katıldı. 2014/865 esas numaralı dosyaya bakan mahkeme hakimi Oktay Kuban, Gazeteci Bekir Batu’nun yazdığı haberlerin belgeli ve doğru olduğuna kanaat getirerek Yıldız Holding’in açtığı davanın reddedilmesine hükmetti. Mahkemenin kararında, konuyla ilgili hazırlanan ve dava dosyasına gönderilen bilirkişi raporunda Batu’nun yazdığı haberlerdeki tüm bilgileri teyit etmesi etkili oldu. Öte yandan davayı kaybeden Yıldız Holding, davayı kazanan Sarıyer Gazetesi’nin deneyimli avukatları Necati Yıldırım ve Murat Canlı’ya da dava masraflarını faiziyle birlikte ödeyecek. Sarıyer Gazetesi avukatları davanın karara bağlanmasından sonra şimdi de devletin yüzlerce milyon lirasına mal olan bu arsa operasyonuna imza atanlar ve bu süreçte yer alanlarla ilgili çok geniş çaplı karşı hukuk mücadelesi başlatmaya hazırlanıyor.

 

BİLİRKİŞİ RAPORU: YILDIZ HOLDİNG; KÖYLÜDEN TARLALARI 9.9 MİLYONA ALDI, DEVLETE 326 MİLYONA SATTI, ARADAKİ KAR: 316 MİLYON

Mahkemenin dün görülen duruşmada, Gazeteci Bekir Batu lehine karar vermesinde dava dosyasına gönderilen 20.6.2016 tarihli bilirkişi raporu etkili oldu. Harita Kadastro Mühendisi ve Gayrimenkul Değerleme Uzmanı İlyas Özbek tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda hem Gazeteci Bekir Batu’nun haberindeki bilgilerin ve rakamların doğruluğu teyit edildi hem de Yıldız Holding’e yapılan kamulaştırma kıyağı tüm detaylarıyla ortaya çıktı. Bilirkişi raporunda, Gazeteci Bekir Batu’nun haberlerinde yazdığı gibi Yıldız Holding bünyesindeki 2 şirketin bölgeden 7 yıl boyunca toplam büyüklüğü 3 milyon 630 bin metrekare olan 14 adet parsel satın aldığı ve bu parselleri 54 kata ulaşan farklarla TOKİ’ye (EKGYO) kamulaştırdıkları vurgulandı. Raporda; köylülerden metrekaresi 2 lira 75 kuruşa alınan tarlaların TOKİ’ye metrekaresi 145 TL’ye kadar satıldığı belirtildi. Böylece holdingin, köylülerden 9 milyon 984 bin lira ödeyerek aldığı tarlaları, devlete KDV hariç 326 milyon 773 bin liraya sattığı, bu sayede 316 milyon 789 lira kar elde edildiği ifade edildi. Bu arada Forbes dergisine göre Yıldız Holding’in patronu ünlü iş adamı Murat Ülker, 2016 yılında 2.9 milyar dolarlık servetiyle geçen yıl olduğu gibi yine Türkiye’nin en zengin kişisi olarak biliniyor.

İŞTE KÖYLÜYE ÖDENEN VE TOKİ’YE SATILAN YERLERİN FİYAT FARKLARI

Mahkemenin de kabul ettiği bilirkişi raporuna göre; Yıldız Holding’in köylüden topladığı tarlalara ödediği fiyatlar ile aynı parselleri devlet kurumu TOKİ’ye hangi fiyattan sattığı da ayrıntılarıyla gösterildi. İşte 14 adet parselin köylüden alınış ve TOKİ’ye satış fiyatları;

 

PARSEL NO   –    KÖYLÜDEN ALINAN FİYATI –  TOKİ’YE SATILAN FİYATI

 

1083 parsel                               114 bin TL                                   4 milyon 795 bin TL

 

1481 parsel                            807 bin TL                                      5 milyon 803 bin TL

 

1490 parsel                       2 milyon 189 bin TL                        56 milyon 900 bin TL

 

1491 parsel                              12 bin TL                                           683 bin TL

 

295 parsel                         1 milyon 928 bin TL                      88 milyon 378 bin TL

 

296 parsel                               567 bin TL                                   4 milyon 14 bin TL

 

298 parsel                              453 bin TL                                   8 milyon 238 bin TL

 

300 parsel                         1 milyon 771 bin TL                       93 milyon 380 bin TL

 

301 parsel                            4 bin 674 TL                                   246 bin 500 TL

 

302 parsel                             10 bin 725 TL                                565 bin 500 TL

 

303 parsel                               22 bin 962 TL                          1 milyon 210 bin TL

 

304 parsel                            30 bin 112 TL                              1 milyon 587 bin TL

 

737 parsel                           2 milyon 733 bin TL                  109 milyon 344 bin TL

 

738 parsel                         1 milyon 105 bin TL                    44 milyon 911 bin TL

 

İŞTE YILDIZ HOLDİNG’İN KELEPİR FİYATA TOPLADIĞI ARAZİLERİ DEVLET KURUMU TOKİ’YE (EKGYO) 54 KATA KADAR FAHİŞ FARKLA SATTIĞINI GÖSTEREN BİLİRKİŞİ RAPORU

İŞTE YILDIZ HOLDİNG’İN GAZETECİ BEKİR BATU’YA KARŞI AÇTIĞI DAVAYI KAYBETTİĞİNE DAİR MAHKEME KARARI

İŞTE YILDIZ HOLDİNG’İN AÇTIĞI VE DÜN İTİBARİYLE KAYBETTİĞİ O DAVANIN AÇILIŞ DİLEKÇESİ

 KONUYLA İLGİLİ HABER YAPMAK İSTEYEN BASIN KURULUŞLARINA ELİMİZDEKİ DİĞER BELGELER DE ULAŞTIRILABİLİR. bekirbatu1@gmail.com

 

Beğen
Beğendim Sevdim Komik İlginç Üzüldüm Kızdım
3

Bu haber 14 Aralık 2016 tarihinde yayınlanmıştır. (2 sene önce)

Habere yorum yaz