Dünyada 500 bin üyeye sahip Çiftlik Bank’ın Sarıyer Şubesi açıldı!

Beğen
Beğendim Sevdim Komik İlginç Üzüldüm Kızdım

 

Çiftlik Bank, Türkiye’nin yatırımcısına sanal ortamdan gerçek para kazandıran ilk oyun. Bursalı bir yatırımcının çabalarıyla ortaya çıkmış bir oyun. Dünya çapında 500 bin üyeye sahip sanal ortamda hayvan besleyip, beslediğiniz hayvanlardan para kazanmak kulağa nasıl geliyor bilmiyoruz ama Türkiye’de bu işi yapan girişimciler var.

***

Kutsal Akyürek de bu isimlerden biri. Sarıyer Merkez’de bulunan Çiftlik Bank’ın işletmecisi Akyürek ile Çiftlik Bank hakkında konuştuk. Sarıyer Gazetesi Haber Müdürü Mert Cin sordu, Çiftlik Bank girişimcilerden Kutsal Akyürek cevapladı.

SARİYERGAZETESİ.COM- MERT CİN

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Adım Kutsal Akyürek, 31 yaşındayım, Trabzon doğumluyum. Sarıyer’de Çiftlik Bank şubesini işletiyorum.

Çiftlik Bank nedir?

Çiftlik Bank bir internet oyunu www.ciflikbank.com‘dan girerek siz de oynayabilirsiniz. Şöyle tarif edebilirim, eskiden facebook üzerinden oynadığımız farm ville’ye benziyor fakat oradan bir kazanç sağlayamıyordunuz. Burada ise oyun size para kazanma imkanı sağlıyor.

Burada gerçek parayla hayvan satın alıyorsunuz, aldığınız hayvan için yem satın alıyorsunuz ve hayvanlarınızı doyurup et, süt, peynir gibi hayvansal gıdalar elde ediyorsunuz. Bunları daha sonra satarak kazanç sağlıyorsunuz. Yani sanal olarak hayvanlarınız oluyor fakat gerçek para kazanıyorsunuz.

Çiftlik Bank ne zaman kuruldu?

Bursalı genç bir girişimci arkadaşımız tarafından 1.5 yıl önce kuruldu. Yaklaşık 200 milyonluk bir sermayeye sahip genel merkezi Bursa’da ayrıca Ümraniye’de de bir genel müdürlüğü bulunuyor. Sarıyer’de ise bu şubeyi bir ay önce açtık.

Dünya üzerinde şuan 500 bin kişi bu oyunu oynuyor yani bu da şu anlama geliyor. Benim 500 bin potansiyel müşterim var. Oyunu şuan oynayan yüzde 95’lik kesim Türkiye’den, fakat dünya çapında da oynanan bir oyun.

Peki sipariş vermek için ne yapmak gerekiyor?

Hakkari’de yaşıyorsunuz diyelim ki. Telefondan oyuna giriyorsunuz, oyunun içinde bir şarküteri ekranı var, oradan istediğiniz ürünü seçiyorsunuz. Kargoyla gelsin istiyorsunuz, biz de buradan kargoya vererek sizin adresinize gönderiyoruz.

Peki bu ürünler nerede üretiliyor?

Şuan Çiftlik Bank’ın yedi tane tesisi var; 3 tanesi büyük baş hayvan tesisi, 2 tanesi bal üretim tesisi, 1 tanesi de küçük baş hayvan tesisi ve 1 tane de mavi yumurta üretim tesisi var. Tesislerimiz; Balıkesir, Bursa, Sakarya ve Tekirdağ’da bulunuyor. Yakın dönemde şirketimiz Konya-Ankara-Eskişehir’in ortasında 2 buçuk milyonluk bir alan üzerine yeni bir tesis daha açmayı planlıyor.

Siz nasıl başladınız oyuna?

Ben internet üzerinden oyun oynamayı seven biriyim, bu firmayı da oyun oynarken buldum. Biraz inceledim, firmanın tesislerini ziyaret ettim ve bu durum bana güven verdi.  Oyun para yatırılan bir oyun ve bu paranın karşılığını da alabiliyorsunuz. Böyle olunca ben de altı buçuk ay önce oyuna başladım.

Bu şirket Türkiye’nin tarım ve hayvancılıktaki geri gidişini durdurabilecek mi?

Çiftlik Bank belki şuan yolun başında fakat bir iki ay içinde tüm Türkiye’de televizyonlarda ve gazetelerde görmeye başlayacaksınız. Tarım ve hayvancılıkta son 15-16 yıldır ne yazık ki dışa bağımlı hale geldik ve bu oyun sayesinde bu kötü gidişe son vereceğiz.

Bu oyunun dünyada başka bir örneği var mı?

Hayır Çiftlik Bank bir ilk. Normalde bu saadet zinciri şeklindedir, örneklerini zaten daha önce gördük. Fakat Çiftlik Bank’ta böyle bir durum kesinlikle söz konusu değil.

Günde ortalama kaç saatiniz oyunda geçiyor?

Bu yatırım miktarına göre değişir. Ben büyük yatırımcıyım, günde iki kez giriyorum bir kere girip depomu boşaltıyorum, diğer girişimde ise boşalan depomdan elde ettiğim kazancı çekiyorum. Peki fazla zaman harcamıyorum kısa sürede işimi hallediyorum.

Oyunun işleyişi hakkında bilgi verebilir misiniz?  

Oyuna başladığınızda çiftlik bak size bir tane Manisa tavuğu hediye ediyor. Manisa tavuğunu normalde almaya kalksak fiyatı 19 TL ama Çiftlik Bank diyor ki; ben yeni üyeme bu 19 liralık hayvanı ücretsiz olarak veriyorum. Pekala siz 365 gün boyunca başka hayvan almadan sadece Çiftlik Bank’ın size hediye ettiği tavuğu beslerseniz bir yılın sonunda 12 lira gibi bir karınız oluyor.

ÇİFTLİK BANK SARIYER: Ortaçeşme Caddesi 19/A Sarıyer/ Merkez Tel: 0534 892 78 88

 

Beğen
Beğendim Sevdim Komik İlginç Üzüldüm Kızdım

Bu haber 7 Aralık 2017 tarihinde yayınlanmıştır. (3 ay önce)

Habere yorum yaz