GündemManşet

FETÖ’den aranan AK Partili Meclis Üyesi Abdullah Akşahin darbe gecesi ve 17/25 Aralık operasyonları sırasında yurt dışındaymış!

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında hakkında Bylock kullanıcısı olduğu suçlamasıyla yakalama kararı çıkarılan AK Partili Sarıyer Belediye Meclis Üyesi ve Sarıyer İlçe Seçim İşleri Başkanı Avukat Abdullah Akşahin’le ilgili dikkat çekici bilgiler ortaya çıktı. SARİYERGAZETESİ.COM’un ulaştığı bilgilere göre firari Avukat Akşahin, 15 Temmuz darbe gecesi ve 17/25 Aralık sürecinde yurt dışındaydı.

BEKİR BATU/ ÖZEL HABER

SARİYERGAZETESİ.COM, ilçe gündemini sarsan “Firari meclis üyesi” olayının detaylarını sizler için araştırdı. Hakkında FETÖ soruşturması kapsamında gözaltı kararı çıkarılan ve her yerde aranan firari AK Partili Meclis Üyesi Avukat Abdullah Akşahin’in 15 Temmuz darbe gecesi ile 17/25 Aralık operasyonları sırasında yurt dışında olduğu ortaya çıktı. 15 Temmuz darbe gecesinden 2 gün önce ortadan kaybolan ve darbe girişiminin başarısız olmasından 4 gün sonra ortaya çıkan Akşahin, partideki herkese bu süre zarfında kendisinin Avrupa’da olduğunu söylediği öğrenildi. Akşahin’in yine 17/25 Aralık’ta da 1 hafta boyunca yurt dışında olduğunu söylediği ve partideki herkesin bu durumu bildiği ifade edildi. Partideki bazı kişilerin “Her darbe olduğunda sen yurt dışında oluyorsun” diyerek kendisine zaman zaman takıldığı da öğrenildi. Parti içindeki bazı isimlerin, Akşahin’den rahatsızlık duydukları ve onun FETÖ’cü olduğu yönünde İlçe Başkanı Salih Bayraktar’a değişik zamanlarda uyarılarda bulundukları belirtildi.

KÖSTEBEK Mİ VAR?

Bu arada polisin her yerde aradığı Avukat Abdullah Akşahin’in Perşembe gününden itibaren ortadan kaybolduğu, partililerin ve meclis üyelerinin kurduğu whatsapp gruplarından ayrılarak telefonunu kapattığı öğrenildi. İddialara göre, Akşahin’e hakkında yakalama kararı çıkarıldığı bilgisi operasyondan kısa süre bir köstebek tarafından haber verildi ve iddiaya göre kaçması sağlandı. Parti içindeki söylentiler doğruysa köstebeğin kim olduğu ise merak konusu oldu. Öte yandan Akşahin’in, Sarıyer Belediye Meclisi’ndeki son oturumunda oldukça tedirgin olduğu ve bu tedirginliğin diğer meclis üyeleri tarafından da fark edildiği öğrenildi.

SİYASETE HÜSEYİN ÖZDEMİR SOKTU

Şanlıurfa doğumlu olan avukat Abdullah Akşahin, Sarıyer siyasetine ilk kez Ak Parti Sarıyer Eski İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir döneminde girdi. Mecidiyeköy’de bir avukatın ofisinde çalışan Akşahin, her ikisi de Sivaslı avukat ile Hüseyin Özdemir arasındaki yakınlık sayesinde siyasete atıldı. AK Parti’den 2014 yılında Sarıyer Belediye Başkan Adayı olan Sedat Özsoy’un listesinden meclis üyesi seçilen Akşahin, kısa sürede içinde İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir’in en güvendiği isimlerden birisi oldu. Öyle ki Akşahin pek çok davada Sedat Özsoy gibi Hüseyin Özdemir’in de avukatlığını yaptı. Özdemir tarafından İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na getirilen Akşahin, kendisine verilen siyasi güçle zamanla Sarıyer siyasetinin tanınan isimlerinden birisi haline geldi.

MECLİS ÜYELİĞİ DÜŞÜRÜLEBİLİR

Öte yandan Avukat Abdullah Akşahin’in meclis üyeliğinin düşürülebilmesi için hukuken tutukluluk halinin gerçekleşmesi gerekiyor, ancak kendisi firari olduğu için yasal süreç sağlıklı bir şekilde işletilemiyor. AK Parti içindeki çevrelere göre, Akşahin’in kayıplara karışmasının hakkındaki suçlamalarının ciddiyetini gösterdiği ve Bylock kullanıcısı olduğu yönündeki şüpheleri de arttırdığını gösteriyor. Akşahin’in firari durumunun devam etmesi ya da yakalanıp tutuklanması halinde meclis üyeliğinin düşmesi gündemde. Yasalara göre 3 kez mazeretsiz olarak meclis oturumuna katılmayan meclis üyelerinin üyelikleri düşürülebiliyor. İşte kulislere göre Akşahin’in; CHP ve AK Partili meclis üyelerinin ortak oylarıyla 3 kez oturuma katılamaması durumunda meclis üyeliği düşürülecek. Bu durumda onun yerine Ahmet Yayla, Ak Parti’nin yeni meclis üyesi olacak. Ancak AK Parti’de bundan sonra sürecin nasıl işletileceği yönünde şimdilik alınmış net bir karar yok. Zira gelişmeler çok sıcak ve sürecin sağlıklı yürütülebilmesi için Akşahin’in yakalanması da beklenebilir.

SEDAT ÖZSOY’UN  YARDIMCISI OLACAKTI

Sarıyer Gazetesi’nin edindiği bilgilere göre; AK Partili Akşahin, eğer Mahmut Sedat Özsoy 2014’teki belediye seçimlerini kazanmış olsaydı, Sarıyer Belediyesi’nin ikinci adamı olacaktı. Sarıyer Belediye Başkan Yardımcılığı görevine getirilmesi planlanan Akşahin, CHP adayı Şükrü Genç’in seçime girememesi için İlçe Seçim Kurulu’nda yoğun bir çalışma sergilemişti. Akşahin, CHP’ye ait meclis üyesi aday listelerinin bulunduğu CD’nin ilçe seçim kuruluna saat 17.00’den sonra teslim edildiği gerekçesiyle tutanak tutturmuş ve CHP kıl payı seçimlere girememe tehlikesi geçirmişti. 2014 seçim sürecinde yaşanan bu olay Türkiye gündemine gelmiş ve YSK’nın kararıyla CHP’nin Sarıyer’de seçime girebilmesi yönünde tek oy farkla onay çıkmıştı.

AK PARTİ’DEKİ OPERASYON GENİŞLER Mİ?

Öte yandan AK Parti Sarıyer İlçe Teşkilatı’nda şu sıralar partililerin morali bozuk. FETÖ soruşturması kapsamında Akşahin’in aranıyor olması akıllara operasyon genişleyebilir mi sorusunu getiriyor. Ak Parti içindeki kulislere göre, Sarıyer’de önümüzdeki günlerle benzer operasyonlar yapılabilir. AK Parti’deki FETÖ operasyonu sadece AK Parti’den değil, CHP, MHP ve Saadet Partisi camiasından da yakından takip ediliyor.

SARİYERGAZETESİ.COM OLARAK GELİŞMELERİ YASAL SÜRECE ZARAR VERMEDEN SİZLERLE PAYLAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ! BİZİ TAKİP EDİN!

 

Daha fazla göster

İlgili İçerikler

3 yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close